:: Thinking about Unthinkinkable / Myslime nemysliteľné. (Herman Kahn) ::  
  Futurologická spoločnosť na Slovensku
Sekcia Slovenského komitétu pre vedecké riadenie ZSVTS
 

Zaujíma Vás budúci vývoj ekonomiky, spoločnosti a civilizácie? Máte na to názor, s ktorým sa chcete podeliť? Staňte sa členom FSS!

 
 Výbor FSS
 História FSS
 Činnosť FSS
 Podujatia FSS
 Konferencie FSS
 Dokumenty FSS
 FSS sekcia SKVR
 Prihláška do FSS
 Almanach FSS
 ZSVTS
 Čo je futurológia?
 Futurológovia
 Futurologické inštitúcie
 Futurologické časopisy
 Futurologická literatúra
 Futurologické URL linky
 Prognózy, vízie, stratégie
 Perspektívy
 Publikácie / E-Knihy
 Dlhodobá vízia SR
 Sylabus
 Odborní garanti

Odmena za nákup na ZľavaDňa

FreeJob.sk

PhDr. Rastislav Tóth, CSc.
Bude prvá svetová atómová vojna?
Čas konania: 6. február 2020 (štvrtok) o 16:30 hod.
Miesto konania: Inštitút ASA na Gunduličovej ul. č. 12 v Bratislave

Podujatie FSS

P O Z V Á N K A

Futurologická spoločnosť Slovenska a Univerzálna mierová federácia (UPF je mimovládnou organizáciou s osobitným poradným štatútom pri Ekonomickej a sociálnej rade OSN)

pozývajú na prednášku v nemčine s prekladom do slovenčiny

Média a my
Ako novinári ovplyvňujú verejnú mienku

Mag. Barbara Grabner, novinárka, Rakúsko

Čas konania: 30. marca 2017 (štvrtok) o 16.30 hod.
Miesto konania: zasadačka Filozofického ústavu SAV, Bratislava, Klemensova ul. 19, 4. posch.

Vstup zdarma!

S pozdravom

Doc. PhDr. Ladislav Hohoš, CSc.
predseda FSS

Pozvánka vo verzii - PDF

Bratislava, 10.03.2017


Anotácia

Mag. Barbara Grabner sa narodila v roku 1955 južne od Salzburgu. Študovala žurnalistiku a východoeurópske dejiny na Viedenskej univerzite. Písala pre rôzne denníky a časopisy hlavne v Rakúsku, ale aj do anglicky písaných zahraničných médií. Jej prvé články boli venované hlavne vývoju vo Východnej Európe pred a po roku 1989. Od roku 1992 píše a pracuje v oblasti ochrany prírody. Ja vydatá, manžel je Slovák.

Inšpiráciou pre prednášku je kniha Špirála mlčania (Die Schweigespirale), doplnená praktickými príkladmi z vlastnej dlhoročnej profesionálnej skúsenosti.

Nemecká sociologička Elisabeth Noelle-Neumannová je autorkou teórie s názvom Špirála mlčania. Táto teória hovorí, že ľudia majú schopnosť takmer inštinktívne vycítiť názory ľudí vo svojom okolí a svoje chovanie prispôsobujú prevládajúcemu postoju k tomu, čo je prijateľné a čo nie. Ľudia ochotnejšie vyjadrujú svoje názory, keď si uvedomujú, že ich postoj je ten dominujúci, alebo že je na vzostupe.

Médiá určujú naše vnímanie toho, čo je správne a čo nesprávne, a ovplyvňujú tak našu ochotu hovoriť o kontroverzných témach. Názory uprednostňované novinármi mávajú väčšiu váhu než zodpovedá realite. Výsledkom je špirálový proces, ktorý nabáda čitateľa, poslucháča a diváka k sledovaniu kauzy, až kým sa názor novinárov nepresadí ako dominujúci postoj a stane sa normou.

Okrem toho médiá formujú verejnú mienku tým, že vyberajú zdroje spravodajstva a témy. Názory alebo fakty, ktoré nie sú publikované, sa javia akoby neexistovali. Argumenty a fakty získané z médií pomáhajú aktivistom a záujmovým skupinám presadzovať vlastné kauzy s väčším presvedčením.
Môže nás internet oslobodiť od strachu zo spoločenskej izolácie? Výskumy ukazujú, že ľudia sa stiahnu i z diskusií vedených on-line, keď zistia, že prevládajúci názor sa líši od ich názoru. Užívatelia internetu preferujú komunikáciu s ľuďmi podobného zmýšľania a podobných hodnôt…


 

Spätné odkazy: Tu môžete mať link! | Predávame textové odkazy!

tagy / značky

futurológia náuka predpoveď výskum svet budúcnosť prognostika  futuristika veda politika ekonómia ekonomika média kríza apokalypsa inovácie komunita osveta spoločnosť štát komunikácia demokracia kultúra kontrola výchova transparentnosť kapitalizmus komunizmus plánovanie trh ľudstvo človek práca prognózovanie solidarita utópia civilizácia chaos čas pokrok vízia kvalita participácia perspektívy stratégia

Stiahnite si knihu do PC!

...alebo do mobilu, tabletu!

Zľavy na wellness pobyty

  Odporúčame rozlíšenie monitora 1024 x 768, farby True Color (32 bitov), prehliadač Internet Explorer, FireFox, Opera.  

Odborní garanti domény sú doc. PhDr. Ladislav Hohoš, CSc. a Mgr. Peter Krákorník. Doména je súčasťou projektu obč. združenia veda.sk
Copyright © 1999 - 2020 veda.sk | Ochrana osobných údajov | All rights reserved | Made in Slovakia | Design by Mgr. Peter Krákorník - AKRONET